Paşa'nın komşusundan UZİ çıktı

İzmir Urla'da, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök'ün villasının da bulunduğu siteye, Hint keneviri yetiştirildiği ihbarı üzerine operasyon düzenlendi. Emekli orgeneral Özkök'e komşu villanın müştemilatında yapılan aramada, Uzi marka otomatik tabanca ele geçirildi. Özkök'e suikast planlanmış olabileceği olasılığı üzerine alarma geçen polis, silahın organize suç örgütüne ait olduğunu tespit etti. Gözaltına alınan iki zanlı tutuklandı.

İhbar geldi
Emniyet'e, “Mustafa E. adlı kişinin Yenice Mahallesi'ndeki villasının giriş kapısı yakınında Hint keneviri yetiştirildiği” yönünde bir ihbar geldi.
Bunun üzerine 18 Haziran'da mahkeme kararıyla siteye baskın yapıldı. 115 kök Hint keneviri ele geçiren polisler, Mustafa E.'nin, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Özkök'e komşu villada bekçilik yapan Y.A.'nın kaldığı müştemilatta da arama yaptı.
Kiler olarak kullanılan odadaki bir kutuyu açan polisler, genellikle gizli servis ajanlarınca kullanılan İsrail yapımı Uzi marka otomatik tabancayla karşılaştı.

Susturucu takılıydı
Susturucusu ile 20 mermi alabilen şarjörünün de silahın üzerinde olduğu kaydedildi. Kutudan, namlusuna mermi sürülü durumda bekletilen ve Mavzer olarak bilinen 7.62 milimetre çapında bir tabanca ile bir otomatik av tüfeği de çıktı.
Ayrıca bu silahlara ait 150 mermi daha bulundu. Çekyatın altında ise 6.35 milimetre çapında, yine kullanıma hazır Maxim marka İtalyan tipi bir tabanca daha ele geçirildi.

Soruşturma genişletildi
Hakkında daha önce de suikast ihbarları alınan Özkök'e yönelik bir eylem planlanmış olabileceği ihtimalini değerlendiren polis, soruşturmayı genişletti. Bekçi Y.A. ile inşaat işçisi A.Ö. gözaltına alındı.
Y.A, polis ifadesinde, silahları yaklaşık üç ay önce Ziya E. adlı kişinin saklaması için kendisine teslim ettiğini söyledi. Hırsızlık suçundan yedi, yağmadan ise iki kaydı bulunan Y.A. ile A.Ö., tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Tarihi eser de bulundu
Zanlıların tutuklanmasına karşın araştırmalarını sürdüren polis, silahların organize suç örgütüne ait olduğunu tespit etti. Bu çerçevede, villaları inşa eden Mustafa E.'nin Zeytinalan Mahallesi'ndeki evinde arama yapıldı. Yaklaşık 240 boş kovan ile 10 parça tarihi eser bulundu.

Özkök'e bilgi verildi
Polis, müteahhit Mustafa E.'nin, bir organize suç örgütü lideriyle bağlantısı olduğunu tespit etti. Operasyonla ilgili olarak Özkök'e de bilgi verildiği ve korumalarının uyarıldığı öğrenildi.
Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök'ün, İzmir Hava Er Eğitim Tugayı sınırları içinde de bir lojmanı bulunuyor.